העולם משתנה, גם אתם צריכים

Posted: 13/08/2011 in Aras Open Source PLM

אח, כל הטכנולוגיה החדשה הזו שמאיימת לשגע אותנו ולגרום לנו לרדוף ללא הפסק אחרי הדבר החם הבא…נכון שלפעמים בא פשוט לחזור לימי סיני העליזים ולהתנתק מאינטרנט/טלפונים ניידים/הדבר הגדול הבא ?

אבל, וזה אבל גדול – הטכנולוגיה הצליחה גם לאפשר לנו נגישות גדולה ליותר אפשרויות, ובזול. וככל שעובר הזמן – העלות הופכת זולה יותר ויותר.

כך זה עם טלפונים נייחים, כך קרה גם עם טלפונים ניידים. גם האינטרנט היום זול יותר (ותודה לאל גם מהיר יותר), וביחד קיבלנו שיחות מבוססות IP אשר בחישוב כולל (או בשיחה עם Skype ודומיו) מאפשרות לנו שיחות כמעט בחינם לכל מקום בעולם.

על הדרך גם נזכרתי איך פעם מזמן (טוב נו, לפני עשר שנים) היינו מתקשרים לסוכן הנסיעות שלנו, ומבקשים שיארגן לנו דיל בזול, לחו”ל או למלון בארץ וסומכים על “המילה” שלו, וכמה טוב שהיום בשיטוט זריז ניתן להשוות בין כל הסוכנים בעולם, ולקבל את דילים של הדקה ה- 90 בעשרות אחוזים של הוזלה. זה מזכיר לי שבתהליך הזה אפילו חברות הנסיעות הרוויחו, כיוון שאחד מן הפקטורים שהיו נלקחים בחשבון בטיסות או במלונות הוא כמות הטיסות/מלונות שהחברות לא יצליחו למכור, ואילו היום – כשניתן למלא את כל החוסרים – ניתן להוריד את המחירים בלי לפגוע ברווחיות

דרך-אגב – אני יודע שבימים אלו של מחאת אוהלים והפגנות (שאפילו היא מאורגנת באמצעות הפייסבוק), זה לא רעיון טוב לספר מה עדיין טוב פה, אבל אני מגיע לפואנטה…עוד קצת.

אוהלי המחאה

ביחד עם טכנולוגיה שבא ניתן להשתמש כדי להוזיל בצורה משמעותית את ההוצאות שלנו, הגיעו גם מודלים עסקיים חדשים, המאיימים על המודלים הישנים של תימחור הטכנולוגיה. וכך יצא שנתקלתי במקרה בבלוג הזה מבית Aras על ההבדל הכמעט תהומי בעלויות הרשיונות של המודל הישן והמסורתי הנראה כך:

מודל התמחור המסורתי

לבין מודלים אחרים וביניהם מודל ה- Open Source של Aras הגורס כי המוצר חופשי להורדה ולשימוש באיטרנט וניתן לשלם על תחזוקה שנתית כשצריך. הנה תראו:

מודל קוד פתוח

אני בטח לא הראשון שכותב על זה אבל בכל זאת שווה להעלות את התמיהה שוב – כיצד המודלים והטכנולוגיות החדשות, ובראשן טכנולוגיות “ענן” ישנו את שוק התוכנה, והאם כניסת טכנולוגיות אלו פותחת פתח לתחרות מחודשת. הנקודה שאותי מענין להעלות היא השאלה הנ”ל בהיבט הישראלי שלה. האם מודל עסקי המאפשר לקבל תוכנה בחינם ולשלם על תחזוקה רק כשצריך מתאימה למדינתנו, והאם

להזכירכם – זהו עולם קטן וגלובאלי, וכדאי שננצל את היתרונות העצומים שהעולם הזה מציע לנו עם הטכנולוגיות והמודלים העיסקיים החדשים.

והנה עוד סוכריה אחת לסיום – חברי יוהאן מצרפת עושה דברים נפלאים עם טכנולוגיה – הנה אחד מהם:

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s